Václav Peričevič (Šalamoun): 477 znalečáků za 365 dní? Šok! Praxe soudních znalců české justice 2020

Děkujeme! Podělte se o to se svými přáteli!

Toto video se vám nelíbí.Děkujeme za zpětnou vazbu!

Přidáno před od admin
6 Zobrazení
Lajkněte či sdílejte, pokud se vám video líbí. Máte připomínky, postřehy, podněty, návrhy? Určitě nám zanechte komentář.

A nezapomeňte se přihlásit k odběru kanálu studia Tapin-radio SVCS, abyste nic nezmeškali.
https://www.youtube.com/c/radiosvstudiotapinradio


0:00:00
Soudní znalci, aniž bychom si to uvědomovali, někdy ovlivňují výsledek soudu více než samotní soudci. Navíc soudní znalec není přidělený náhodně systémem, ale soudce si ho může určit sám. Co když se ale vytvoří letité vazby mezi soudci a soudními znalci? To pak někteří soudní znalci stíhají vypracovat 477 znaleckých posudků za rok, což vychází na 1,5 posudku denně! Myslíte, že je to normální? Na některé takové případy a konkrétní znalce se podíváme.


V důsledku takových vazeb se mohou vytvořit i ekonomické zájmy. Já (soudce) ti budu přidělovat posudky, ty (znalec) se se mnou budeš dělit a odvádět mě třeba 10% z každého vypracovaného posudku. Čím více je znalec ochotný se dělit, tím více posudků stihne získat. Myslíte, že je to nereálné? Jiný soudní znalec měl dokonce vypracovat psychologický posudek na ženu, která byla v době zkoumání už půl roku mrtvá. Měl soudní znalec tak nadpřirozené schopnosti, že dokázal komunikovat se ženou až ze záhrobí? I na tento případ se podíváme jakož i na mnoho dalších. Nikoli vzdálený je proto výrok bývalého soudce Ústavního soudu Jana Musila: "Více informací by soudu poskytl zkušený astrolog, než soudní znalec." Rozhodně nemáme v úmyslu poškodit všechny soudní znalce, kteří odvádějí vynikající práci ve svém oboru. Avšak i zde existuje mnoho černých ovcí, kteří vrhají špatné světlo na ostatní kolegy.


Teoretická část:
0:02:28 - Úvod: Váha a důležitost znaleckých posudků u soudů (nerozhoduje soudce ale znalec).

0:03:34 - Riziko zkreslení posudků ve prospěch soukromých zadavatelů.

0:13:09 - Trestní zodpovědnost soudních znalců za nepravdivý či neobjektivní posudek.

0:19:28 - Peněžní odměny soudních znalců: Hodinová taxa, průměrný vypracovaný posudek.

0:22:24 - Podezření z účelového přidělování případů znalcům, kteří se o určité procento zisků dělí s konkr. soudcem.


Praktická část:
0:25:30 - Soudní znalectví v oboru forenzní biomechaniky: Prof. Jiří Straus (kauza Tomáš Toman).

https://www.krajskelisty.cz/praha/17124-matematik-zlocinu-mu-rikali-soudni-znalec-dostal-do-teplaku-radu-lidi-a-to-na-spoustu-let-na-jeho-posudku-stoji-i-kauza-jan-masaryk-jenze.htm.htm.htm.htm

0:34:29 - Soudní znalectví v oboru zdravotnictví, psychologie a psychiatrie: Doc. Karel Hynek (Případ 30 tis. pokuty a 3-letý zákaz činnosti).

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/za-zkresleny-posudek-dostal-znamy-psychiatr-pokutu-30-tisic-a-trilety-zakaz-cinnosti-40071046

0:39:10 - Soudní znalectví v oboru písmoznalectví: JUDr. Jiří Valeška (případ vypracování falešného posudku podpisu v závěti)

http://tn.nova.cz/zpravy/tv-archiv/na-vlastni-oci/na-vlastni-oci-falesny-znalecky-posudek-na-prodej.html

0:47:10 - Soudní znalectví v oboru hmotného majetku: René Piták (případ zakázky šité na míru konkr. firmě bez veřejné soutěže).

https://eurozpravy.cz/domaci/politika/60452-praha-opakovane-podvodnym-zpusobem-obchazela-zakon-o-verejnych-zakazkach/

0:48:51 - Soudní znalectví v oboru ekonomiky: Václav Sankot, Jan Otýs a Eustach Hora (případ nadhodnocování kapitálu firmy u pozemků pro jejich prodej).

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/znalci-davali-zkreslene-posudky-na-pozemky-hrozi-jim-soud-40216463

0:50:48 - Soudní znalectví v oboru zdravotnictví: MUDr. Igor Dvořáček (případ Petr Kramný a smrt manželky a dcery v Egyptě).

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/rozhovor-igor-dvoracek-lekarska-fakulta-ostravske-univerzity-kauza-kramny-volba-dekana.A181127_194355_domaci_kafi

1:06:29 - Soudní znalectví v oboru zdravotnictví MUDr. Michal Beran: podezřelý objem posudků během 5 měsíců (případ Petr Stráník junior nebo případ 13x ubodané Anety Rodové).

http://www.ceskatelevize.cz/pub/reporterict/212-452-80124-0049.doc

https://www.idnes.cz/zpravy/cerna-kronika/smrt-nuz-sebevrazda-rany-hrudnik-srdce-alkohol-drogy-zachranari-policie.A200804_122438_krimi_iri

1:10:53 - Pachová stopa jako operativně-pátrací prostředek. Použití od východoněmecké tajné služby Stasi a relevance ve znaleckých posudcích (případ Maroš Straňák).

https://www.youtube.com/watch?v=HM9B5h6i970

1:19:43 - Závěr: Postup proti účelovému či neobjektivnímu posudku (revizní posudek) + hodnocení.
Kategorie
Radio SV - studio Tapin-radio

Napište svůj komentář

Komentáře

Buďte první, kdo zanechá komentář!